Przejdź do treści
04
Przejdź do stopki

Historia pszczelarstwa

Treść

POCZĄTKI PSZCZELARSTWA

Człowiek pierwotny szybko dokrył, że pszczoły mogą dostarczać żywności, której zdobycie zajmowało mu tak wiele czasu i trudności. Początkowe zainteresowanie pszczołami sprowadzało się do wyszukiwania dzikich pszczół i odbierania im miodu, co zykle  prowadziło do zagłady rodziny pszczelej. Z czasem człowiek zastąpił polowanie na pszczoły przez tzw. bartnictwo, czyli chów pszcół w naturalnych lub wydrążonych dziuplach drzew, co pozwoliłona odbieranie miodu nie niszcząc gniazd pszczelich.

Praca przy barci wymagała ogromnej uwagi, cierpliwości, doświadczania i delikatności, toteż bartników otaczano powszechnym szacunkiem. Znalazło to wyraz w ówczesnym prawodawstwie. Bartnicy byli na ogół ludźmi wolnymi, mieli prawo noszenia broni, polowań na zwierzynę i rybołóstwa. Istniały odrębne sądy bartne ora zbiory praw bartnych. Umiejętności bartnika sprawiały, że on, jak i jego podopieczne wydawali się istotami wyrastającymi ponad zwykłą miarę. Pszczoły uznawano za owady świete, znajdujące sie pod opieką niebios. Wykroczenia przeciw prawu bartnemu, a szczególnie kradzieżlub zniszczenie gniazda pszczelego były z ogromną surowością karane.

Starożytni Egipcjanie i Asyryjczycy używali miodu nie tylko jako słodkiej przyprawy do potraw, lecz również w ceremoniałach grzebania zmarłych. Plastry z miodem zaliczano do rytualnych ofiar składanych bogom. W Rzymie i Grecji sztukę pszczelarstwa znano już siedemdziesiąt lat przed Chrystusem. Pszczoły powszechnie cenione były za mądrość i pracowitość, a ich produkty służyły ludziom. 

 

 

9838