Przejdź do treści
04
Przejdź do stopki

Historia Koła

Treść

Historia Koła Pszczelarskiego w Oświęcimiu

 

KOŁO PSZCZELARZY W OŚWIĘCIMIU

 Dokładna datapowstania Związku Pszczelarzy nie jest znana. Wiadomo jednak, że do 1932r. istniał Powiatowy Związek Pszczelarzy w Oświecimiu. Po przeniesieniu powiatu do miejscowości Biała Krakowska powstał pod nazwą „Rodzina kolejowa” Związek Pszczelarski w Oświęcimiu, którego siedziba mieściła się przy Rynku Głównym 8. Wybrano Zarząd, w którego skład weszli: Stefan Bielewicz - dyrektor Szkoły Podstawowej stare Stawy - prezes, Mieczysław Relich - v-ce prezes, Jan Dydo - dyrektor Szkoły Podstawowej w Babicach - skarbnik, Wiktor Myrtko - sekretarz. Składki wynosiły 50 gr miesięcznie, a cena cukru 30 gr za 1 kilogram.

 Z chwilą wybuchu II Wojny Światowej Związek Pszczelarski przestał istnieć. Członkowie Zarządu Koła pszczelarzy w Oświęcimiu zostali wywiezieni do obozów w Dachau i Sachsen Hausen, gdzie zginęli. Literatura pszczelarska, którą posiadał zarząd Koła została zniszczona przez Niemców. Z chwilą wyzwolenia, jesienią 1945r. byli pszczelarze Alojzy Etgens i Mieczysław Relich, którym udało sie uniknąć więzienia reaktywowali działalność Koła i wspomagali młodych pszczelarzy radą i doświadczeniem. Na początku lat 60-tych Koło przechodziło kryzys organizacyjny. W 1965r. na czele Koła Pszczelarzy w Oświęcimiu stanął Józef Hurnik z Zaborza. W latach tych liczyło ono 20 członków i 120 rodzin pszczelich. W 1968r. członkowie Koła zasadzili 1100 drzewek, w tym: 450 lip i 650 akacji na nieużytkach wzdłuż rzeki Soły na zasolu. Czynny udział w tej akcji wzięli koledzy: Maca i Marszałek.

 Akcję powtórzono w następnym roku, kiedy to posadzono 3600 drzew i krzewów. W 1970r. Koło wspólnie z Nadzorem Wodnym - Wydziałem Rolnictwa i Leśnictwa rozpoczęto zadrzewianie  nieużytków przy brzegach Soły. Za akcję tę Teodor Maca i Jan Grzesiak (pracownik Nadzoru Wodnego) otrzymali dyplomy od Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. W roku 1975 wskutek zmian administracyjnych kraju, Koło Pszczelarzy w Oświecimiu automatycznie stało się członkiem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Bielsku-Białej. W1977r. pszczelarze z Oświęcimiaotrzymali dyplom honorowy za zdobycie III miejsca we współzawodnictwie miejscowych Kół Pszczelarskich. W pracach Koła uczestniczyło 47 członków, wśród których wyróżniali się koledzy: Maca i Chmielnik.

 W 1978r. stan Koła wynosił już 84 członków. W grudniu tego roku odbyło się zebranie, na którym wytypowano pszczelarzy do srebrnej odznaki: T. Maca, A. Hajduk, T. Ćwiklicki, B. Pawłowski, J. Ryt, T. Hofman, R. Rusecki. W 1980r. do Koła Pszczelarzy w Oświęcimiu należało 117 pszczelarzy posiadających 1098 rodzin pszczelich, w tym 5 mistrzów dyplomowanych i 4 rzeczoznawców chorób pszczelich.

 W roku 1981 odbyło sie wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik ks. Jana Dzierżona w Kluczborku. Pszczelarze z Oświęcimia na ten cel przekazali 5100 zł. Koło finansowo wspierało również budowę Domu Pszczelarza w Kamiannej oraz Domu Pszczelarza w Bielsku-Białej.

 W 1982r. został przyznany Kołu dyplom za III miejsce we współzawodnictwie Kół na terenie województwa bielskiego. Koło zrzeszało wtedy 156 członków

 W 1983r. Koło Pszczelarzy obchodziło Jubileusz 50-lecia istnienia opóźnione ze względu na rystrykcje stanu wojennego. Złote gody rozpoczęły sie w Domu Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim. Podczas uroczystości wręczono nagrody książkowe. Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Bielsku-Białej przyznał także odznaki dla zasłużonych pszczelarzy. Członkowie Koła zorganizowali również wystawę pszczelarską. 

 Kolejne lata obfitowały w dużą ilość wycieczek szkoleniowych do pasiek w regionie Podbeskidzia. Uczestnictwo pszczelarzy naszego Koła na szkoleniach organizowanych przez WZP w Bielsku było znaczne.

 W roku 1991 został zorganizowany kurs podstawowy w naszym Kole dla nowych pszczelarzy.

 Rok 1992 był rokiem Jubileuszu 60-lecia Koła. Na uroczystości tej obecnością swą zaszczycił nas kol. Janik z WZP , który wręczył pszczelarzom odznaki oraz dyplomy okolicznościowe.

 Rok 1996 był rokiem przygotowań do XV Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Bielsku-Białej w dniach 12-14 września 1997r. Z Koła naszego zostało oddelegowanych dwóch pszczelarzy do pomocy przy uroczystościach na terenie Bielska. Na naszym terenie przygotowano dla zwiedzających pasiekę kol. Waleczka z Dworów II oraz zapewniono czterem wycieczkom nieodpłatne zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Z inicjatywy Koła w/w uroczystości zostały wsparte finansowo kwotą 1300 zł.

 Z inicjatywy kol. Krzysztofa Zycha w roku 2000 Koło podjęło decyzję o utworzeniu mini-skansenu, którego opiekunem jest w/w kolega.

 W styczniu 2002r. Koło Pszczelarzy w Oświęcimiu otrzymało Dyplom Uznania za wybitne zasługi wniesione w rozwój pszczelarstwa i za długotrwały aktywny udział w działalnościspołecznej na rzecz Związku Pszczelarz Podbeskidzia „Bartnik” w Bielsku-Białej.

 W roku 2002 Koło nasze obchodziło Jubileusz 70-lecia, z tej okazji ufundowano sztandar dla koła, przy dużym udziale pszczelarzy.

 

 

 

9844