Przejdź do treści
04
Przejdź do stopki

Nawiedzenie relikwii Św. Ambrożego

Treść

W niedzielę 20 grudnia czciliśmy relikwie św. Ambrożego, które przybyły do kościoła Matki Bożej Miłosierdzia w Grojcu za pośrednictwem Koła Pszczelarzy Ziemi Oświęcimskiej.
Relikwie św. Ambrożego zostały sprowadzone z Mediolanu do parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Żabiej Woli, która to parafia jest właścicielem tych relikwii od 22 października 2014. Są to relikwie pierwszej kategorii w postaci fragmentu kości prawej ręki świętego.
O godz. 11.30 odprawiona została msza św. w intencji pszczelarzy, którą koncelebrował razem z ks. Proboszczem Józefem Zborkiem, ks. Józef Jakubiec, proboszcz z parafii w Dankowicach.
Na tę uroczystość przybył Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego p. Tadeusz Sabat, obecne były władze powiatowe, miejskie Oświęcimia, wójtowie gminy Przeciszów, Polanki Wielkiej i Oświęcimia oraz przybyło 15 pocztów sztandarowych: z Beskidzkiego Związku Pszczelarzy Bartnik, Śląskiego Związku Pszczelarzy, z Kół Pszczelarzy z Andrychowa, Bestwiny, Bielska –Białej, Bierunia, Gilowic, Jawiszowic, Kęt, Libiąża, Międzybrodzia Bialskiego, Osieka, Porąbki, Wadowic, Węgierskiej Górki i organizatorów sprowadzenia relikwii św. Ambrożego – Koła Pszczelarzy Ziemi Oświęcimskiej. Nasz poczet tworzyli: Józef Chałupnik, Robert Nowak i Bogusław Raj. Członkowie naszego koła Władysław Pastuszka, Jan Mleczko i Franciszek Dziubek stanowili poczet Sztandaru Związku Pszczelarzy Bartnik.
Na tę wspaniałą uroczystość przybyło bardzo wielu pszczelarzy wraz z rodzinami.
Relikwie Świętego Ambrożego wniesione zostały do kościoła w uroczystym orszaku który tworzyły poczty sztandarowe, feretron niesiony przez pszczelarzy z Dankowic, obraz Matki Boskiej niesiony przez Piotra Kowtunękę i Bogdana Kramarczyka. rzeźbę Świętego Ambrożego wraz z relikwiami wnieśli zasłużeni członkowie naszego koła: Władysław Marszałek, Józef Nowak, Henryk Polak i Sylwester Drabczyk .
Orszak zamykali księża i przedstawiciele władz zaproszonych związków pszczelarskich.

W kazaniu ks. Proboszcz powiedział:
„Św. Ambroży w swojej homilii o pszczołach uczy nas organizacji życia społecznego. Podziwiamy rodzinę pszczelą, w której panuje idealna harmonia życia i współpracy. Pszczoły doskonale przestrzegają prawo i wzorowo wykonują swoje obowiązki. Już sama budowa plastra wprawia nas w zdumienie nad dokładnością jego powstania. Choć budowa plastra rozpoczyna się w wielu miejscach, to po zakończeniu ich pracy wszystkie części przylegają precyzyjnie do siebie. Pszczoły w swoich obowiązkach starają się być równe wobec prawa które obowiązuje w ulu. Ograniczają wzajemnie swoją wolność, by rodzina pszczela mogła funkcjonować idealnie, dla wzajemnego pożytku.
Do takiej postawy wzywa nas św. Ambroży, byśmy na przykładzie rodziny pszczelej i szacunku dla matki, królowej rodziny pszczelej, aby istniał w naszej ojczyźnie szacunek dla tych, którzy zostali wybrani do reprezentowania nas na szczeblu gminy, powiatu, województwa i państwa, byśmy mogli żyć w szczęśliwej społeczności a nasze serca były wypełnione Bożym pokojem, by panowała wśród nas harmonia życia i współpracy.”

Na mszy św. śpiewał Zespół „Cantare”, który wykonał po raz pierwszy utwór „Maria Regina Apium” do słów Ernesta Brylla z muzyką Pawła Kurasa i Wawrzyńca Mizgalskiego specjalnie przygotowany na naszą uroczystość.
Po mszy św. wszyscy za orszakiem pocztów sztandarowych pszczelarze i zaproszeni goście udali się do pobliskiego Domu Ludowego na dalsze świętowanie obecności relikwii św. Ambrożego wśród pszczelarzy.
Po przywitani gości przez Prezesa naszego Koła i symbolicznej minucie ciszy dla uczczenia pszczelarzy którzy „na zawsze” odeszli z naszej braci pszczelarskiej nastąpiło odprowadzenie sztandarów. Zgromadzeni pszczelarze złożyli sobie życzenia łamiąc się opłatkiem poświęconym w Sanktuarium Matki Boskiej w Częstochowie podczas corocznej pielgrzymki.
Z zaproszonych gości pierwszy głos zajął Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego a następnie Prezes Zawiązku Pszczelarzy Bartnik. Przedstawiciel władz samorządowych w swoich wypowiedziach doceniali działalność naszego koła na rzecz rozwoju pszczelarstwa, ochrony pszczół oraz środowiska naturalnego na terenie miasta i gminy Oświęcim. Specjalne podziękowania za współpracę z władzami miasta otrzymał członek naszego koła Józef Chałupnik.
Po oficjalnej części po posiłku przy kawie i miodzie pitnym pszczelarze wymieniali poglądy na interesujące ich tematy.

9848