Przejdź do treści
04
Przejdź do stopki

Jubileusz 75-lecia Koła

Treść

Jubileusz 75-lecia Koła Pszczelarzy w Oświęcimiu

BESKIDZCY PSZCZELARZE W OŚWIĘCMIU - JUBILEUSZ Z MEDALEM

 

          Z początkiem września Koło Pszczelarzy w Oświęcimiu, działające przy Beskidzkim Związku Pszczelarzy „Bartnik” w Bielsku-Białej świętowało jubileusz 75-lecia swojego istnienia. Na ten czas przypadł także obchodzony z rozmachem IX Regionalny Dzień Pszczelarzy Beskidzkich oraz święto miasta Oświęcim.

           Dla bartników z grodu nad Sołą był to szczególny dzień. Koło uhonorowano prestiżowym medalem miasta Oświęcim. Odznaczony został także sztandar odznaką przyznaną przez marszałka sejmiku Województwa Małopolskiego. Podczas jubileuszu i obchodzonego dnia wyróżniono medalami i odznakami wielu zasłużonych  pszczelarzy z terenu Małopolski Zachodniej i pogranicza Śląska. Był to ważny i szczególny dzień dla wielu osób związanych na co dzień z pszczołami i pszczelarstwem.

            W obchodach jubileuszu 75-lecia istnienia Koła Pszczelarzy w Oświęcimiu i zarazem IX Dnia Pszczelarzy Beskidzkich wzięli udział bartnicy ze wszystkich 36 kół zrzeszonych w Beskidzkim Związku Pszczelarzy „Bartnik” wraz z siedmioma pocztami sztandarowymi. Liczne grono stanowili również bartnicy z zagranicy, z Czech, Słowacji, jak również z kół zaprzyjaźnionych, działających w Bieruniu, Libiążu, i Andrychowie. Ogółem ponad 300 osób przybyło do Oświęcimia, aby uczestniczyć w uroczystej Mszy świętej, nadzwyczajnej sesji rady miasta Oświęcim, w wykładach połączonych z prelekcją oraz w uroczystości wręczenia odznaczeń.

              W gronie osób zaproszonych, które przybyły do oświęcimia znaleźli się: Cz. Korpysa, członek zarządu PZP w Warszawie, W. Furtak, prezes Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik” w Bielsku Białej oraz licznie przybyli przedstawiciele władz lokalnych na czele ze starostą oświęcimskim J. Kałą. Honory gospodarza pełnił S. Kotlarczyk. prezes Koła Pszczelarzy w Oświęcimiu. Z kolei na czele komitetu organizacyjnego imprezy stanął A. Oleksy, wiceprezes koła.

               Na temat wyróżniającego się, oświęcimskiego koła mówił prezes "Bartnika" Włodzimierz Furtak. - Jest to jedno z największych naszych kół, drugie po bielskim, pod względem wielkości, gdyż liczy ono 88 członków. Muszę przyznać, że działa prężnie i znakomicie się rozwija. Ma bardzo dobre relacje z władzami lokalnymi, szczegółnie z gminą i miastem Oświęcim oraz powiatem. Koło oświęcimskie jest pierwszym w naszym związku, które obchodzi jubileusz 75-lecia swojego istnienia. Medal przyznany kołu jest wyrazem pozytywnej oceny przez władze samorządowe działalności organizacji. Nasza ocena koła jest równie wysoka - zaakcentował prezes Furtak.

               Uroczystości, jakie odbyły się w Oświęcimskim Centrum kultury poprzedziła Msza święta koncelebrowana, którą poprowadził ks. M. Kręcioch proboszczparafii w Kobiernicach i zarazem pszczelarz. Nabożeństwo obdyło się w kościele p.w. św. M. Kolbe w Oświęcimiu i było odprawione w intencji pszczelarzy.

                Podczas nadzwyczajnej i uroczystej sesji rady miasta Oświęcim Koło Pszczelarzy w Oświęcimiu uhonorowano medalem miasta Oświęcim. To prestiżowe i ważne odznaczenie przyznano kołu w dowód uznania za 75-letnią działalność społeczno-kulturalną organizacji, a także za ogromny wkład w walkę z degradacją środowiska naturalnego człowieka.

                 Z rąk prezydenta miasta Oświęcim J. Marszałka medal odebrał prezes koła S. Kotlarczyk - W imieniu pszczelarzy koła w Oświęcimiu serdecznie dziękuję kapitule, za docenienie trudu pszczelarzy przez całe 75 lat działalności organizacji oraz trudu pszczół, które to zdegradowane oświęcimskie środowisko odnawiają i służą nie tylko pszczelarzowi, ale również całemu społeczeństwu. To wyróżnienie zobowiązuje nas do jeszcze większej współpracy z miastem Oświęcim oraz innymi samorządami w propagowaniu hodowli pszczół - zaznaczył podczas wystąpienia prezes S. Kotlarczyk.

                 Inną, ważną częścią uroczystości w Oświęcimiu, składających się na jubileusz i obchody Dnia Pszczelarzy Beskidzkich, były dwa wykłady połączone z prelekcją, które poprowadził znakomity specjlsta H. Chmiel. Tematy rozważań dotyczyły gospodarki pasiecznej oraz hodowli matek pszczelich.

                 Centralnym punktem programu imprezy było wręczenie odznaczeń, odznak, wyróżnień oraz nagród pszczelarzom z terenu Małopolski Zachodniej i Śląska. - Pszcelarze, oprócz wykonywanej na co dzień pracy zawodowej, poświęcają czas, który mogliby przeznaczyć rodzinie, właśnie pszczołom oraz innym pszczelarzom. Na taką postawę życiową może być tylko jedno określenie. Jak pisał A. Mickiewicz - Człowiek rodzi się nie na łzy, uśmiechy, ale dla dobra swoich bliźnich. Jeśli pezśledzimy 75 lat działalności koła, to na pewno padają tam nazwiska prezesów, człońków zarządu, którzy ofiarnie poświęcili swój czas kosztem rodziny, by tę wspólnotę, jaką jest rodzina pszczelarzy, zbudować. Chce w imieniu kolegi prezydenta Sabata, całego zarządu, serdecznie podziękować kolegom pszczelarzom za ogromny wkład w rozwój hodowli pszczół tej ziemi. Chcę równocześnie zapewnić, że zarząd PZP stoi na straży obrony polskiego pszczelarstwa. W związku z włączeniem nas do wielkiej rodziny pszczelarskiej Unii Europejskiej robimy wszystko, aby promować polskie produkty - podkreślił w wypowiedzi Cz. Korpysa, członek zarządu PZP.

                   Minister Rolnictwa przyznał odznakę Zasłużonych dla Rolnictwa pszczelarzom: H. Polakowi oraz J. Paszkowi. Odznaczenia wręczył przewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu A. Kacorzyk.

                   Sztandar Koła Pszczelarzy w Oświęcimiu uhonorowano odznaką, przekazaną przez marszałka Sejmiku Województwa Małopolskiego.

                   Medal im. ks. dra Jana Dzierżona przyznano za wybitny wkład w rozwój pszczelarstwa J. Chałupnikowi oraz J. Walusowi z Koła Pszczelarzy w Oświęcimiu, a także T. Płotek z Koła Pszczelarzy w Wadowicach. Medale wręczył Cz. Korpysa.

                    Złote odznaki Polskiego Związku Pszczelarzy otrzymali: S. Kotlarczyk, A. Oleksy, K. Talowski z Koła Pszczelarzy w Oświęcimiu oraz J. Jędrzejko z Koła Pszczelarzy w Pisarzowicach.

                    Prezes W. Furtak wręczył srebrne odznaki PZP niżej wymienionym pszczelarzom: J. Rozmusowi, J. Matuli, M. Dąbrowskiemu, K. Zychowi, S. Oleksemu, K. Brzósce, H. Bizonowi, Z. Jaroszowi, F. Dziubkowi, W. Nitce, E. Kućce, M. Szymie, F. Wójcikowi, W. Więckowi, H. Gałuszce.

                     Dyplomy za wybitny wkład w rozwój polskiego pszczelarstwa z rąk Cz. Korpysy otrzymali: J. Kała, starosta oświęcimski, Janusz Marszałek, prezydent Oświęcimia oraz przewodniczący Rady Miasta Oświęcim Piotr Kućka.

                      W uznaniu za dobrą współpracę z BZP "Bartnik" oraz Kołem Pszczelarzy w Oświęcimiu uhonorowani zostali wójt gminy Oświęcim A. Bibrzycki oraz Cz. Korpysa.

                       Za wielolwtnią pracę społeczną i olbrzymi wkład w rozój pszczelarstwa prezes W. Furtak wręczył dyplomy uznania: B. Kramarczykowi, S. Czuwajowi, J. Hurnikowi, T. Bugajskiemu oraz K. Zychowi.

                       Prezes S. Kotlarczyk odebrał z rąk W. Furtaka puchar z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia oświęcimskiego Koła. Przy tej okazji złożono organizacji gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności w dalszej działalności na rzecz pszczelarstwa.

                       Beskidzki Związek Pszczelarzy "Bartnik" ogłosił w swoim czasie konkurs pn. "Wzorowa pasieka". Podczas uroczystości w Oświęcimu ogłoszono wyniki tego konkursu i wręczono nagrody.

                        Pszczelarzami mającymi najlepsze pasieki a więc tymi, którzy zdobyli najwyższą ilość punktów, okazali się, w kolejności: S. Pławny, K. Zych, J. Kempys, N. Sirakov, Z. Kurzak, Z. Łaskawski, J. Mrowiec, L.Twardzik, E. Herma, J. Ptak.

 

 autor: Ryszard Tabaka ("Pszczelarz Polski" Nr 132/10/2007) 

 

9844