Przejdź do treści
04
Przejdź do stopki

Wycieczka 2015 Rabka, Czarny Dunajec

Treść

Podczas wycieczki 2 sierpnia 2015 r odwiedziliśmy pasieką w Rabie Niżnej należącą do pszczelarza Rafała Pietrzaka z Rabki Zdroju.
Pan Rafał w 2000 roku dostał dwa ule, a w 2001 dokupił od sąsiada 27 rodzin. Przez następne lata to zdobywał wiedzę, doświadczenia i rozwijał hobby, które obecnie jest już pracą.
Od lutego 2012 roku pełnię funkcję v-ce Prezesa Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy.
Obecnie pasieka liczy ok. 350 rodzin pszczelich na czterech stanowiskach zlokalizowanych na
obrzeżu Rabki-Zdroju. Otoczenie pasieki jest bardzo zróżnicowane zaczyna się od rozkwitania leszczyn, wierzb, podbiałów poprzez sady wykorzystywane jako pożytek rozwojowy dochodzi do mniszka lekarskiego, maliny lipy i spadzi które są pożytkami głównymi.
Dewizą pszczelarza jest polskie przysłowie
„Kto ma owce i pszczoły, ten gospodarz wesoły raz jest bogaty , a raz goły"

Następnym punktem naszej wycieczki była pasieka Tomasza Szewczuka prezesa Zrzeszenia Pszczelarzy Gorczańskich w Chabówce.
Pan Tomasz posiada ok. 80 rodzin pszczelich w rejonie Chabówki. Jedną pasiekę ma w naszej okolicy w rejonie Zatora. Przy kawie rozmawialiśmy o gospodarce pasiecznej, hodowli i unasiennianiu matek pszczelich oraz o działalności Stowarzyszenia. Przed zakończeniem wizyty u pana Tomasza część naszych pszczelarzy zwiedziło Skansen taboru Kolejowego w Chabówce.
Prezentujący ekspozycję m.in. około 90 zabytkowych pojazdów szynowych: normalnotorowych i wąskotorowych.
Skansen Taboru Kolejowego, który powstał na terenie dawnej parowozowni w Chabówce słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. Na kilku torach urządzono ekspozycję wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów, żurawi, i innego taboru specjalnego. Do obsługi czynnych parowozów, prowadzących pociągi retro pozostawiono urządzenia umożliwiające zaopatrzenie ich w węgiel i wodę oraz oczyszczenie paleniska.

Ostatnim punktem naszej wycieczki byłą wizyta w pasiece Józefa Bukowskiego prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie. W okolicy Czarnego Dunajca w miejscowości Baligłówka pan Józef posiada barakowóz przystosowany do hodowli pszczół. Przy ognisku i pieczonych kiełbaskach omówiono problemy gospodarki pasiecznej i zagadnienia walki warrozą.
9839